برنج خارجی نخورید؛ خطرات آرسنیک موجود در برنج‌های صنعتی

[ad_1]


به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید

سمی‌بودن بسیاری از مواد غذایی تولید شده در کارخانجات، یک مشکل عمده تغذیه در دنیای بشر است. حتی در کشورهای توسعه یافته مردم روزانه مقادیر بسیاری از غذاهای مملو از مواد شیمیایی مصرف می‌کنند که عامل بسیاری از بیماری‌های سخت است.

یکی از این مواد شیمیایی مهلک آرسنیک است که در برنج‌های کارخانه ای  به وفور یافت می‌شود.

آرسنیک چیست ؟

برنج خارجی

آرسنیک که در جدول تناوبی با علامت As  شناخته می‌شود.

آرسنیک شبه فلزی است که در حالت اکسید همان مرگ موش می‌باشد.

این ماده سمی‌بیشتر جهت حشره کشها مورد مصرف می‌باشد. اما در صنایع رنگ،ترکیبات چسب فلز، صنایع چوب و به طور کلی آفت کشها استفاده می‌گردد. مقداری استفاده از این سم در مواد غذایی سبب بروز دل درد و اسهال می‌شود.

و همچنین مصرف دراز مدت آن سبب بروز بثورات، سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت می‌گردد. به عبارت دیگر می‌شود گفت آرسنیک از مرگبارترین مواد شیمیایی مورد مصرف صنایع غذایی توسط انسان است. این ماده سمی‌را پس از آزمایشات در برنج‌هایی که در کارخانجات صنعتی به صورت تجاری تولید می‌شود، کشف کرده اند.

به جای برنج ایرانی آرسنیک در بشقاب شماست!

طبق تحقیقات سازمان غذا و دارو میزان درصد آرسنیک در برنج نسبت به دیگر مواد غذایی بسیار بیشتر است. چرا که جذب شیمیایی برنج به گونه ایست که شرایط بسیار خوبی را برای رشد آرسنیک ایجاد می‌کند.

به طور کلی مواد غذایی که در خاک رشد می‌کنند این موقعیت را دارا می‌باشند. البته خاک مناطق مختلف در میزان بهبود این شرایط دخیل می‌باشند، مثلا سبزیجات و برنج حاصلخیز از خاک بنگلادش از درصد بالاتری برخوردار است یا اینکه ایالات متحده میزان کمتری از این شرایط را به گیاهان موجود در خاکش منتقل می‌کند. و می‌توان گفت که تغییرات شیمیایی بین آب‌های زیر زمینی و خاک آن منطقه بر درصد آرسنیک موجود در گیاهان به خصوص برنج دخالت بسیاری دارد.

این موضوع برای کسانی که برنج بسیاری می‌خورند کمی‌نگران کننده است. در واقع می‌توان گفت که طبق نتیجه آزمایشات،  افراد بالغی که بیشتر از دیگران برنج می‌خورند به میزان ۴۴% مواد شیمیایی در بدن آن‌ها بیشتر یافت می‌شود.

در نت نوشت این مطلب را بخوانید : چرا برنج شکمتان را چاق می‌کند

برنج و دیگر غلات امن تر

برنج خارجی

استفاده از برنج‌های کاملا طبیعی و دستچین،  راه امن و مطمینی برای جلوگیری از ورود میزان بسیار زیاد آرسنیک است. همچنین در بین غلات نیز جو و بلغورها از میزان بسیار کمتری آرسنیک برخوردار هستند.

تا جایی که امکان دارد وعده‌های غذایی بدون برنج مصرف کنید و اگر تمایل به برنج داشتید سعی کنید برنج خارجی استفاده نکنید. مصرف برنج‌های تجاری در مرور زمان میزان مواد شیمیایی در بدن شما را بالا برده و سبب بیماری‌های مختلفی می‌شود.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : برای سلامتی خودتان این مواد غذایی را روزانه مصرف کنید

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *